İHRACATTA DİJİTALLEŞME İLE GELEN BAŞARI

09 / 11 / 22

Öncelikle dijital pazarlamanın ne olduğundan başlayalım.

Dijital pazarlama, ürün ve hizmetlerinizi elektronik ortamda tanıtabileceğiniz günümüz teknoloji dünyasında geleneksel yöntemlere göre daha karlı ve tercih edilen bir pazarlama yöntemidir.

Bugün gerçekten en yeni ve en gelişmiş açık pazarlama yöntemidir.

İnteraktif pazarlama, online pazarlama, e-pazarlama ve web pazarlama gibi çeşitli isimlerle de anılabilir.

Firmaların müşterilerine kendilerini kanıtlamalarının ilk adımı sanal dünyada deyim yerindeyse ilk ihracat cephesi olan dijital ortamdadır.

Bu dünyadaki web siteniz aslında sanal ofisinizdir. Potansiyel müşterinizle ilk kez burada buluşuyor ve burada kendinizi ilk kez tanıtıyorsunuz. Ve bu noktadan sonra, logonuzdan web sitenize, web sitenizden web sitenizdeki bilgilere, resimlerinize kadar pek çok şey müşterinin sizinle iş yapma kararına katkıda bulunur.

Bu ilk cephede savaşı kaybettiğinizde diğer cephelerde savaşmaya gerek kalmaz ve potansiyel müşterilerinizi kaybedersiniz. Peki bu sanal dünyada bu savaşı kaybetmemek, mevcut rakiplerin önüne geçmek ve ihracatı durdurmak için ne yapmalı?

Öncelikle şunu asla unutmayın; Müşterilerinize sunduğunuz her şey onların sizinle ilgili algılarını olumlu ya da olumsuz etkiler. Bu algıyı yönetir ve müşterilerinizle güven oluşturursanız, kârlılığı olumlu yönde etkileyecektir. Başa çıkamazsanız, web sitenizde 10 saniye bile bir ipucu tutamayabilirsiniz.

Peki, dijitalleşmenin hem potansiyel müşterilerinize güven veren hem de internet ortamının tüm bileşenlerini kullanarak işletmenizin beklentilerini karşılayan kısımlarından birer örnek verelim.

Çalışmanızın ilk adımı hedef pazarı analiz etmek ve hangi ülkelerde eğitim alacağınızı belirlemek olacaktır. Çünkü yanlış hedef pazarı seçerseniz birçok çalışma başarısız olacaktır. Hedef pazar analizi çalışmaları, satmak istediğiniz ürünleri doğru rekabet koşullarında hangi ülkelerde satabileceğinizi belirlediğimiz analitik çalışmalardır. Yaptığınız detaylı analizler ile ihracat yapacağınız ürünlerin hedef ülkedeki durumunu öğrenebilirsiniz.

Eksiksiz ve doğru pazar araştırması için ihracat danışmanlık firmalarından yardım alabilirsiniz. Ülkeye ne kadar ürün ithal ediliyor, ülkede aynı malı kim satıyor, pazar nasıl bölünüyor, gümrük vergileri ve Türkiye'ye uygulanan gümrük koşulları nelerdir gibi pek çok soruya bu analizler ile yanıt veriliyor.

Hedef ülkelerimizi belirledikten sonra, o ülkelerdeki tüketici ve dijital medya kullanım kalıplarını (internet, sosyal ağlar vb.) ve rakip firmaların faaliyetlerini analiz ederek dijital pazarlama faaliyetlerimizi daha da tanımlayabilirsiniz. Öte yandan, sosyal medya dünyanın tüm kıtalarındaki potansiyel müşterilerinize ulaşmanın en önemli ayağıdır, böylece bilinirliğinizi artırabilir ve ben oradayım diyebilirsiniz.

İnsanların en önemli alışkanlıklarından biri, ne alacaklarsa alsınlar bu ürün veya hizmeti internette aramaktır. Bunu, İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğunun tercih ettiği Google arama motorunda yaparlar. Ve yine size bir algıdan bahsedeyim, insanların çoğu aramalarının ilk sayfasında görünen şirketlerin diğer şirketlerden daha büyük ve daha büyük olduğuna inanıyor. Yani Google aramalarında ilk sayfada çıkan firmalar diğer firmalardan 1-0 önde rekabet etmeye başlıyor.

En çok kullanılan ikinci sosyal medya ise Youtube ve insanlar günün büyük bir kısmını video izleyerek geçiriyor. Bu verileri bilen ve başarılı olmak isteyen her ihracatçı bu kanala katılması gerektiğini biliyor.

Bu yüzden youtube video kanalınızda ürününüz için yapılan aramalarda ilk sıralarda yer almalısınız. Bunun için abone sayısı yüksek bir youtube kanalına ve izlenme sayısı yüksek videolara ihtiyacınız var. Bu verilere ulaşmak için harika videolar oluşturmanız ve bu videoları tüm dijital kanallarda paylaşarak izlenme sayısını artırmanız, kısacası video tanıtım faaliyetleri yapmanız gerekiyor.

Özellikle uluslararası pazarlama çalışmalarında reklam yerleştirme çalışmaları küçük bir hazırlıkla kısa sürede sonuç alabileceğimiz bir çalışmadır. Reklam sitelerinin, kullanıcıların ürün araması için en yaygın yer olduğu bu sitelerde çalışmak iyi bir fikir olacaktır.

Bu yaklaşıma dayalı olarak, bu çalışma tek başına alındığında pek bir sonuç vermemekte, ancak diğer çalışmalarla birlikte alındığında etkileri katlanmaktadır.

Global veya yerel reklam siteleri, reklamlarını yaptıkları ve kendi ziyaretçi profillerini oluşturdukları için aslında reklamlarınızı yerel veya global olarak ziyaretçilerine tanıtır.

Bu nedenle hedef kitlenize hitap eden tanıtım siteleri bulabilir ve bu sitelerde ürünlerinizi işletme kimliğinizi yansıtacak şekilde tanıtabilirsiniz. Bu siteler genellikle bir web sitesi adresine bağlantı vermese de kullanıcılar sizin adınıza sitenizi bulabilir veya iletişim kanalları aracılığıyla sizinle e-posta yoluyla iletişime geçerek daha detaylı bilgi almak isteyebilirler. Böylece web sitenize yönlendirebilir ve daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Kısacası bir marka kendini dünya çapındaki dijital dünyada veya yerel kanallarda tanıtıyorsa, onu hızla büyüyen ve büyüyen bir marka haline getirmede çok yol kat etmiş olacaktır.

Sitemizde ve uygulamamızda çerezler kullanılmaktadır. Buradan İnceleyebilirsiniz..