Türkiye'nin En Uzun Mağarasında Covid-19 Durgunluğu

09 / 15 / 20

Türkiye'nin en uzun olduğu düşünülen Tınaztepe Mağaraları, Fransız bilim insanı Michael Bakalowichz tarafından, Konya'nın Seydişehir ilçesinde keşfedildi. Bu mağaralar doğal oluşumları nedeniyle ziyaretçilerini büyülüyor.

Covid-19 sebebiyle bu sene sessizliğe bürünen mağaranın işletmecisi Bayram Çelmeli, "Şu anda Tınaztepe Mağaraları'nın turizme açılmış bölümü 1580 metredir. Fakat yer altı gölü olarak devam eden kısmı 22 kilometredir. Bu özelliğiyle turizme kazandırılmış mağaralar yönünden Türkiye'nin ilk sırasında yer alır. Dünyada da turizme açılmış mağaralar sıralamasında üçüncü sıradadır" diye belirtti. Seydişehir - Antalya karayolu üstünde yer alan Toros Dağları üzerindeki geçişinde bulunan Tınaztepe Mağaraları, 1968 yılında Fransız bilim insanı Michael Bakalowichz tarafından keşfedildi. Doğal oluşumuyla gelen turistleri kendisine hayran bırakan mağara, 22 kilometre uzunluğuyla turizme açılmış mağaralar arasında Türkiye'de birinci, dünyada ise üçüncü sırada yer alır. 

Tınaztepe Mağaraları 230 Milyon Yıl Yaşında

tınaztepemagaraları

Mağaranın işletmecisi Bayram Çelmeli, mağaranın önemli bir doğal oluşum olduğunu belirtti ve bu sözleri dile getirdi: "Tınaztepe Mağaralarının keşfi 1968 yılında Fransız bilim insanı Michael Bakalowichz tarafından yapılmıştır. O yılki imkanlarla mağaranın içsel haritalarını çıkartmıştır. Şu anda Tınaztepe Mağaraları'nın turizme açılmış bölümü 1580 metredir. Fakat yeraltı gölü olarak devam ettiği kısım 22 kilometredir.

Bu özelliği ile turizme kazandırılmış mağaralar yönünden Türkiye'nin ilk sırasında yer alır. Dünyada da turizme açılmış mağaralar sıralamasında üçüncü sıradadır. Yapılan araştırmalara göre mağaramızın 230 milyon yıl yaşında olduğu tespit edilmiştir. Tınaztepe Mağaraları, bulunduğu bölge okyanus suları altında ama bu suların çekilmesiyle birlikte doğal bir oluşum olarak meydana gelmiştir. Suların mağara içerisinde hareket ettikleri yerlerde kalker tüfleri, tavan ve yan taraflardaki çatlaklardan sızan sularla çok güzel travertenler, sarkıt ve dikitler oluşmuştur."

'Bu Yıl Yerli Turist Ağırlıklı Çalışıyoruz'

magara

Çelmeli, korona virüsü sebebiyle yabancı turistin gelmediğini, yerli turist ağırlıklı çalıştıklarını belirtti. "2001 senesinde Orman Bakanlığı'ndan tahsisle mağaranın yapımına başladık. 2004 yılında 1200 metrelik kısmını 2005 yılında da toplam 1580 metrelik kısmını turizme kattık. Yerli ziyaretçimizden memnunuz. Covid-19 sebebiyle ziyaretçi sayımızda epey azalma oldu. Geçen yıla oranla yüzde 70 oranında bir ziyaretçi kaybımız mevcut. Bir yıl Koreli ziyaretçimiz fazlaydı, bir yıl Amerikalı, bir yıl da Polonyalı ziyaretçimiz fazlaydı. Bu yıl eğer korona virüsü ortaya çıkmasaydı, ağırlıklı ziyaretçimiz Çinli turistlerimiz olacaktı. Maalesef bütün organizasyonlar iptal edildi. Bu yıl için yüzde yüz yerli turist ağırlıklı çalışıyoruz" diye belirtti. Mağara içerisindeki tüm uyarılara rağmen bazı kişilerin duvarlara yazı yazdığı da görüldü.

Sitemizde ve uygulamamızda çerezler kullanılmaktadır. Buradan İnceleye Bilirsiniz..