Küresel pazarlama nedir?

10 / 22 / 20

Küresel pazarlama, küresel müşterileri belirleyerek bu müşterilerin ihtiyaçlarını karşılamak, rekabetten daha iyi bir şekilde tatmin etmek, pazarlama faaliyetini küresel boyutlarda yürütmek olarak ifade edilir. Yerel pazarlama ile başlayan süreç, küresel pazarlama ile devam etmektedir. Pazarlama tekniklerinin coğrafi anlamda genişlemesi, markaların el değiştirmesi, firmalarda gerçekleşen birleşme ve satın alma durumları, firmaları küresel pazarlama stratejisi oluşturmaya zorlamaktadır.

Pazarlama, tüketicilerin istek ve ihtiyaçlarını, rakip firmalardan daha başarılı olacak bir şekilde tatmin edecek ürün ya da hizmetleri sunmak ve değer yaratma süreci anlamına gelmektedir. Pazarlama faaliyetleri, yerel, ulusal ve küresel olacak şekilde bir gelişme göstermiştir. Küresel pazarlamada pazarlama faaliyeti dünya çapında yürütülmektedir.

Küresel Pazarlama Yönetimi Neden Gereklidir?

1) Hepimizi Etkiler

Basitçe ifade etmek gerekirse, küresel pazarlama doğrudan veya dolaylı olarak hepimizi etkilemektedir. Uluslararası bir şirkette çalışmanız veya şehrinizde küçük bir zincir işletmeniz önemli değildir. Diğer ülkelerdeki işletmelerin neler yaptığına dikkat etmek basitçe yapılacak akıllıca bir şeydir. Yurt dışındaki işletmeler ve pazarlar tarafından alınan kararlar yerel işletmenizi etkiler. Gerçekten etkilenmemiş olsanız bile, küresel pazarlama konusunda daha akıllı olmak daha iyidir. Cehalet asla iyi bir strateji değildir.

Yaklaşık 40 yıl önce, Honda veya Toyota gibi Asya otomobil üreticilerinin Amerikan tüketicileri üzerinde hiçbir etkisi yoktu. Ancak, yakıt tüketimi ve genel pratiklik gibi faktörler endişe kaynağı olduğu için, Japon ve Kore arabaları çok sayıda satmaktadır.

2) Yeni Kapılar Açar

İşletmenizi sınırlarınızın dışına çıkarmak muazzam fırsatlar yaratabilir. Görüyorsunuz, iç pazarlar belirli bir süre sonra durgunluk eğilimindedir. Dolayısıyla, yurtdışında faaliyete başlamak işinizi yeniden canlandırmak için harika bir yol olabilir.

Örneğin, BRIC ülkeleri eskisinden çok daha sanayileşmiş hale geldi. Bu, Avrupalı ​​ve Amerikalı şirketlerin karşılayabildiği gelişmiş bağlantı ve diğer teknolojik ihtiyaçlara yol açmıştır. Sonuç olarak, batı örgütleri bu pazarlarda bir yer edinebildiler ve bu da küresel genişlemeye yol açtı.

3) Etkinlik Artar

Küresel bir pazarlama stratejisi geliştirmek işletmenize birçok açıdan yardımcı olur. Birinci unsur, küresel pazarlamanın şirketinizin ürün ve hizmetlerinin etkinliğini artırmasıdır. Şirketiniz büyüdükçe ve öğrendikçe, yeni ve geliştirilmiş ürün veya hizmetleri sunma konusunda daha etkili olursunuz. Şirketiniz müşterilerinize daha iyi seçenekler ve teklifler sunmaya devam ettikçe, şirketinizin geliştirmelerini daha geniş bir kitleyle paylaşması gerekir. Küresel bir pazarlama stratejisi oluşturmak, şirketinizin bunu yapmasını sağlar.

4) Rekabet Avantajı Sağlar

Global pazarlama stratejisinin bir başka özelliği de şirketiniz için daha güçlü bir rekabet avantajı yaratmasıdır. Birçok şirketin yerel bazda rekabet etmekte zorlanmaları gerekmez. Şirketinizin yerel bazda rekabet etme sorunu yoksa rekabet avantajınızı artırma ve küresel bazda rekabet etme şansınız budur. Küresel bazda rekabet etmek, dünya çapındaki müşterilerin daha iyi bilgilendirilmesini ve sunduğunuz ürün ve hizmetlere daha fazla odaklanmasını sağlar. Kapsamlı bir küresel pazarlama stratejisi oluşturmak, şirketinizin küresel pazardaki müşteri taleplerine ve trendlerine göre ihtiyaç duyulan her yere hızla adapte olmasını sağlar.

5) Müşteri Bilincini Arttırır

Uluslararası pazarlamanın bir diğer yararı da şirketinizin müşteri bilincini artırmasıdır. Dünyanın dört bir yanındaki müşteriler şirketinizin sunduğu ürün veya hizmetler hakkında bilgilendirildiklerinde, şirketiniz ve onlara sunmanız gereken birçok avantajı bildikleri için şirketinizle etkileşime geçebilirler. İnternet, müşterilerin dünyanın her yerindeki ürünlerin ilerlemesini izlemesine izin verdi, bu sebeple şirketiniz küresel pazarlama oyununu hızlandırırsa, dünyadaki müşteriler fark edecektir.

6) Daha Çok Kazanç Sağlar

Kapsamlı bir küresel pazarlama stratejisi oluşturmak, şirketinizin çok para kazanmasına yardımcı olabilir. Şirketiniz yeni pazarlara odaklandığında, standardizasyon yoluyla maliyetlerini düşürebilir. Ayrıca, şirketler internetten yararlandıklarında, dünya çapında pazarlamalarının maliyeti ciddi şekilde azalmaktadır. Şirketiniz, diğer ülkelerdeki milyonlarca müşteriyle etkileşim kurmak için İnternet erişiminden yararlandığında, dünya çapındaki müşterilere daha iyi ve düşük maliyetle hizmet verebileceksiniz.

Sitemizde ve uygulamamızda çerezler kullanılmaktadır. Buradan İnceleye Bilirsiniz..