İhracat Nasıl Yapılır?

10 / 13 / 20

İthalat ve ihracat kavramları sektörlerle ilgili terimler oldukları için toplumda herkes tarafından bilinmeyebiliyor. İhracat nasıl yapılır? Sorusunu yanıtlamadan önce ticaret kavramından bahsetmek gerekir. İnsanlar maddi gereksinimlerini karşılamak için birbirleriyle yüzyıllardır ticaret yapmaktadırlar. Günümüze baktığımızda ise bugünkü ticaret mantığıyla geçmiş zamanın ticaretini anlamak kolay değildir; pazar yerlerinden, ödeme yöntemlerine ve ödeme araçlarına kadar… Diyelim ki bir tabak almak niyetindesiniz. Bu tabağı almak için seçeneklerinizden biri eskiden olduğu gibi satıcıyla yüz yüze görüşebileceğiniz mağazaya, dükkâna gidip satın almak olacaktır. İsterseniz bir zücaciyeyi, süpermarketi veya büyük yerel mağazaları tercih edebilirsiniz.

Üçüncü alternatif ise artık tercih edilme yüzdesi giderek artmakta olan online(sanal) alışveriş mecralarıdır. Çağımızın sağladığı teknolojik gelişmeler ve dünyanın daha global bir hal almasıyla aynı ürünü internetten sipariş vererek İstanbul’dan Antalya’ya getirtebilirsiniz; üstelik daha ucuza da satın almanız mümkün olacaktır. Daha da ileri gidersek tabağı, internet üzerinden İtalya’daki bir satıcıdan bile kolayca satın alabilisiniz. Artık internetin yaygınlaşma dönemi de geride kaldı ve çok daha karmaşık dijital konular konuşmaktayız. Bunlardan biri de yerel ve global e-ticaret terimi. Hızla tecrübe etmekte olduğumuz “erişebilirlik” ile artık dünyanın o kadar büyük bir yer olmadığını anlamış durumdayız. İtalya’dan siparişini verdiğimiz tabak İstanbul’dan geldiğinden daha kısa sürede elimize ulaşıyor ve bu hiç şaşırtıcı gelmiyor.

E-ticaret terimi

Dünyamız, dijital gelişim sayesinde çok ciddi bir değişim geçiriyor. İthalat ve ihracatı yapılan ürünler bugüne kadar büyük oranda konteynırlar içinde taşınıyordu çünkü lojistik maliyetleri tonajlı mal ticareti yapılmasını gerektiriyordu. Global perakende taşımacılık hem alıcı hem satıcı açısından hiç mantıklı değildi. Fakat bahsettiğimiz değişim her sektörde yaşandığı için bu durum elbette lojistiği de etkisi altına aldı.

E-ticaret hacmi büyük bir hızla artmaya devam ediyor yalnızca 2014 senesinde ki $630 milyarlık e-ticaret hacmi 4 yılda $1.6 trilyona çıkmış durumda. Şu anda e-ticaret üzerinden yapılan her 7 alışverişten 1’i sınır ötesi yapılmaktadır ve 2018 sonu itibariyle toplam sınır ötesi e-ticaret ciro hacmi $900 Milyon olmuştur.

Dış ticaretin ülkemize faydaları

Ticaret yapmak isteyen herkes ülke sınırların dışına çıkarak diğer ülkelerle mal alışverişi yapmak ister hale geldi, ki bunun arkasında yalnızca bir sebebin olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Tüccar kendi pazarında satmak istediği bir ürünü yurt içinden temin edemiyorsa veya istediği kalitede ve fiyatta değilse elbette ithalat yapmayı seçecektir. Yine bir tabak üreticisi firma işlerini büyütmek istiyor fakat pazarı artık kendisine dar geliyorsa o da ihracat yapmak isteyecektir. Dış ticaretin yerel ticaretten diğer bir farkı da dış ticaret sayesinde insanlar farklı ülkelerden insanlarla diyalog kurabiliyor, birbirlerini ziyaret ederek farklı kültür ve coğrafyalarla tanışmış oluyor ve vizyonlarını da büyüterek dünyaya karşı bakış açılarını genişletmiş oluyorlar. Bir meslek düşünün ki size hem seyahat etme fırsatı sunuyor hem döviz geliri elde etmenizi sağlıyor. Hem farklı ülkelerden farklı insanlar ve kültürler tanıyorsunuz hem de toplum gözünde prestijli bir meslek sahibi oluyorsunuz.

Sitemizde ve uygulamamızda çerezler kullanılmaktadır. Buradan İnceleye Bilirsiniz..